AQA · Mathematics · 8300

GCSE Maths: Money: Cost per litre

Ratio & Proportion · AQA GCSE Maths (8300). Cards are generated from the Corbettmaths practice questions and answers for Money: Cost per litre (Corbettmaths Video 400), and every card links back to the exact page it came from. Practice tests generate fresh variations of these questions, so the numbers change every attempt. Source material © Corbettmaths — used with attribution.

13 flashcards · Free to study · No account needed

Study this deck

Preparing your cards…

All questions and answers

Read through the full deck, or practise recalling each answer above.

  1. How do you find the total cost given a price per litre and a number of litres?

    Show answer

    Multiply the price per litre by the number of litres.

  2. Petrol costs £1.65 per litre. What is the cost of 24 litres?

    Show answer

    £39.60 (24 × £1.65).

  3. Heating oil costs 60p per litre. What is the cost of 500 litres in pounds?

    Show answer

    £300. Convert 60p to £0.60, then 500 × £0.60 = £300.

  4. How do you find how many litres you get for a fixed amount of money?

    Show answer

    Divide the money spent by the price per litre.

  5. Diesel costs £1.59 per litre. How many litres does £30 buy, to 2 d.p.?

    Show answer

    18.87 litres (£30 ÷ £1.59).

  6. A 75 ml bottle of perfume costs £60. What is its cost per litre?

    Show answer

    £800 per litre. 75 ml = 0.075 litres, so £60 ÷ 0.075 = £800.

  7. To convert millilitres to litres, divide by ?.

    Show answer

    1000

  8. A car costs £80 per day plus £2.05 per litre of petrol. Cost for 4 days and 36 litres?

    Show answer

    £393.80. Days: 4 × £80 = £320; petrol: 36 × £2.05 = £73.80; total £393.80.

  9. A 1200-litre tank is 30% full. How many litres are needed to fill it?

    Show answer

    840 litres. It is 70% empty: 0.7 × 1200 = 840.

  10. A car does 8 miles per litre. How many litres are used driving 420 miles?

    Show answer

    52.5 litres (420 ÷ 8).

  11. If 1 litre = 0.22 gallons, how do you convert 16 gallons into litres?

    Show answer

    Divide by 0.22: 16 ÷ 0.22 ≈ 72.73 litres.

  12. 1 gallon is approximately ? litres.

    Show answer

    4.55

  13. Orange juice (£1.60/L) and lemonade (90p/L) are mixed 1:4. Cost of 12 litres of the mix?

    Show answer

    £12.48. 12 litres in ratio 1:4 is 2.4 L juice (£3.84) + 9.6 L lemonade (£8.64).

Want to create your own cards? Create a free account. AI generation uses credits.