AQA · Mathematics · 8300
GCSE Maths: Money: Cost per kg
Ratio & Proportion · AQA GCSE Maths (8300). Cards are generated from the Corbettmaths practice questions for Money: Cost per kg (Corbettmaths Video 400), and every card links back to the exact page it came from. Practice tests generate fresh variations of these questions, so the numbers change every attempt. Source material © Corbettmaths — used with attribution.
12 flashcards · Free to study · No account needed
Study this deck
Preparing your cards…
All questions and answers
Read through the full deck, or practise recalling each answer above.
How do you find the cost of 1kg when given the price of several kilograms?
Show answer
Divide the total price by the number of kilograms (unitary method).
Carrots cost 52p per kg. What do 4kg of carrots cost?
Show answer
£2.08 (4 × 52p = 208p).
5kg of mince costs £47. What do 4kg of mince cost?
Show answer
£37.60 (£47 ÷ 5 = £9.40 per kg, then × 4).
How do you convert grams to kilograms before using a price per kg?
Show answer
Divide the grams by 1000 (e.g. 750g = 0.75kg).
Blueberries cost £11 per kg. What do 750g of blueberries cost?
Show answer
£8.25 (0.75 × £11).
Raisins cost £3.80 per kg. What do 650g of raisins cost?
Show answer
£2.47 (0.65 × £3.80).
4.2kg of almonds costs £41.37. What do 1.8kg of almonds cost?
Show answer
£17.73 (£41.37 ÷ 4.2 = £9.85 per kg, then × 1.8).
Broccoli is £2/kg, potatoes 90p/kg. 7kg potatoes plus broccoli costs £12.30. How much broccoli?
Show answer
3kg (potatoes cost £6.30, leaving £6.00, and £6.00 ÷ £2 = 3).
6kg apples at £2.70/kg plus 5kg oranges costs £28.20. Cost of 1kg of oranges?
Show answer
£2.40 (apples cost £16.20, leaving £12.00, and £12.00 ÷ 5 = £2.40).
Asparagus £8.30/kg, broccoli £2.50/kg. 460g broccoli plus asparagus costs £6.96. How much asparagus?
Show answer
700g (broccoli costs £1.15, leaving £5.81, and £5.81 ÷ £8.30 = 0.7kg).
How do you split 2.4kg in the ratio 2:1:5?
Show answer
Divide by the total parts (8) to get 0.3kg per part, giving 0.6kg, 0.3kg and 1.5kg.
Mushrooms cost 30p per 100g. What do 300g of mushrooms cost?
Show answer
90p (3 × 30p).
Want to create your own cards? Create a free account. AI generation uses credits.